Wysokojakościowy olej kluczem do prawidłowej konserwacji

Zakup odpowiedniego rodzaju oleju oraz jego należytego poziomu, to w zasadzie najważniejsze warunki, które pozwolą nam na utrzymanie agregatu prądotwórczego w optymalnej kondycji przez wiele lat. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, to przykładowo zbyt mała ilość oleju doprowadzi do zatarcia silnika. Z kolei nadmiar płynu może stać się przyczyną innych uszkodzeń. Producenci zachęcają użytkowników swoich produktów do systematycznego monitorowania stanu oleju.

Wymieniaj olej zanim straci swoje właściwości

Utrzymanie odpowiedniej ilości oleju i jego zakup to dopiero połowa sukcesu. Istotne jest przede wszystkim wymiana płynu zużytego na nowy. Agregat prądotwórczy 80 KW czy każdy inny po przepracowaniu określonej ilości godzin wymaga wlania czystej substancji smarującej. Jeśli jakość oleju ulegnie degradacji, to może się to przełożyć na zablokowanie części ruchomych silnika ze względu na ciepło wydzielone wskutek tarcia.

Jak wymienić olej?

Do wykonania tej czynności najlepiej zabrać się, gdy olej jest jeszcze rozgrzany. W zależności od modelu agregatu można go wylać poprzez odkręcenie śruby spustowej w bloku silnika lub poprzez wyjęcie bagnetu i przechyleniu całego urządzenia na bok. Nie zapominajmy jednak, iż olej jest uznawany jako substancja szkodliwa dla środowiska naturalnego. Z tego tez względu konieczne jest zlanie go do naczynia, a następnie dostarczenie do najbliższego punktu utylizacji.